Glutenfrie horn med ost og skinke er fine å bruke til både de med og uten cøliaki. Disse lubne, saftige og deilige sakene passer til nesten alle anledninger.
Hvis dere som oss er så heldige å slippe matallergier i familien, er det lurt å huske på å spørre hvis dere skal ha besøk av barn (eller voksne for den saks skyld) med glutenallergi – eller annen allergi. Noen tåler f.eks. godt spor av gluten, mens andre er veldig allergiske, og kan ikke spise mat hvor det kan være spor av gluten.
Som regel er foreldrene flinke til å informere selv, heldigvis.
Disse hornene gikk i hvert fall ned på høykant i barnemager både med og uten allergi.
Dette trenger du til 8 horn
1 boks vanlig kesam, 3 dl
3 dl varmt vann
3 ss blå jyttemel
2 ss fiberhusk
50 gram gjær
1 ss salt
6 ss nøytral olje eller smeltet smør
1 pk vanlig lys semper mix, 500 gram
ost (du kan også bruke kremost)
skinke
1 egg
litt revet gulost hvis du vil
Slik gjør du
Ha kesam og varmt vann i en bakebolle og miks sammen.
La maskinen gå og ha i jyttemelet og fiberhusken, da unngår du at blandingen blir klumpete. La maskinen stå å gå i 5-8 minutter, da skal blandingen ha blitt som en veldig klissete deig.
Ha i gjær, smør (eller olje), salt og mel og elt godt sammen. Denne deigen skal være litt klissete så la maskinen gå til du ser den slipper eltekroken og klistrer i bunnen av bollen.
Dekk til deigen og la den heve i 30 minutter.
Kjevle ut til en pizzastor runding.
Del opp med kniv i 8 trekanter.
Legg på ost og skinke på hver trekant. Ikke legg fyll helt ut til kantene, da tyter det ut når du ruller dem sammen.
Rull fra den bredeste siden. Etterhev i 30 minutter.
Sett ovnen på 225 grader.
Pensle med lettpisket egg og dryss litt ost på om du vil.
Stek midt i ovnen på ca . 20 minutter – følg med – ovner er forskjellige. De skal ha en gyllen og fin farge.
Sulten?
#horn #hornmedostogskinke #glutenfriehorn #glutenfribakst
ikke lett å finne glutenfri bakeverk som smaker godt syns jeg, så denne må prøves
Nam! De så gode ut
kosekaos: Nei, det er kanskje ikke det? Jeg har en barnevakt med glutenallergi, så jeg får testet litt ut på henne. Foreløpig er hun veldig fornøyd.:)
Så bra Siri! Skal prøve disse. Teo akkurat fått påvist Cøliaki så glad for alle gode oppskrifter !!klem fra oss i vest
Trine: Jepp! Har flere under kategorien glutenfritt. Bl.a noen gode pizzasnurrer og kjempegod pizza.;-) Klem tilbake!:)
Egnar dei seg til å fryse?
Oldemorbloggen: Ja, jeg kan inne tenke meg noe annet. Med et lite forbehold om at konsistensen på osten kan bli litt annerledes.
Kan man bytte ut jyttemel med ett annet glutenfritt mel?
Marita: det har jeg ikke testet, så det blir på eget ansvar.:) men kanskje øke mengden semper mix?
Abdominal Bleeding With Amoxicillin [url=http://asacdz.com]buy generic cialis online[/url] Keflex Insomnia