Torsk i tomatsaus

Det enkle er ofte det beste, heter det hos Rema 1000 – og mange andre steder. Og det stemmer jo. Som i denne retten for eksempel.

Oppskriften plukket jeg opp fra Ørjan Johannessen, en kokk fra Austevoll i Hordaland. Han ble årets vinner av den franske uoffisielle VM-konkurransen i kokkekunst – Bocuse d’Or. Jeg regner med at det de laget der var litt mer kompliserte saker enn dette. Men for min del kunne dette vært en vinner i en hvilken som helst matkonkurranse.

I DN for en tid tilbake var det et intervju med Ørjan (og litt med faren hans), hvor de delte sin glede over å fiske torsk, og deretter delte noen av favorittoppskriftene sine med torsk. Denne fattet min interesse, rett og slett fordi den er bacalao-inspirert. Jeg syns bacalo er utrolig godt. Men denne torskeretten er nesten enda bedre!

Også så enkelt! Også så godt! Også så rask å lage! Sa jeg at det er utrolig godt??

Lag og spis. Takk, Ørjan. Og grattis.:)

Nok til 4. (I utgangspunktet, hvert fall. Cowboyen og jeg spiste opp alt sammen selv vi.:)) 

Fra kjøkkenbenk til middagsbord, 45 minutter.

Dette trenger du

500-600 gram torsk
1 dl olivenolje
4 sjalottløk
4 hvitløksfedd
1 kvast rosmarin
1 rød chili
1 ss tomatpure
1 boks hakket tomat, 400 ml
12 sorte oliven (jeg skippet oliven, er ikke så stor fan)
12 mandelpoteter eller andre små partypoteter som kan spises med skallet på 
salt
pepper
1/2 potte basilikum

Slik gjør du

Sett på potetene. Når de er ferdigkokt kan du dele dem i to – eller i skiver. Litt avhengig av hvor store de er og hva du foretrekker.


 

I mellomtiden kan du ha olivenolje i en stor kjele og surre finhakket sjalottløk, hvitløk, rosmarin og chili (fjern frøene inni først) på lav varme i 8-10 minutter.

Ha i tomatpure og småputre et par minutter til, før du har i hakket tomat (og eventuelt stenfrie oliven) og putrer i 5 minutter til.

Ha de ferdigkokte potetene i sausen, og salte og pepre etter smak.

Så legger du fisken i så store stykker du vil ha den på toppen av sausen, og lar den trekke i 5-10 minutter med lokket på til fisken flaker seg og er gjennomtrukket. Den skal ikke koke, bare trekke.

Server med masse fersk basilikum.

AIAIAI!!:)

 

 

 

Hos meg finner du helt vanlig mat. Enkle og gode retter som alle kan klare å lage. Overlat trøflene til kokkene, og kos deg på kjøkkenet!
Posts created 749

3 thoughts on “Torsk i tomatsaus

  1. Canine Cephalexin Dose Trouver Du Viagra Paris [url=http://cialviag.com]cialis[/url] Acheter Du Cytotec Sur Internet Keflex And Constipation

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette skjemaet er beskyttet av reCAPTCHA.
Googles Personvernregler og vilkår for bruk er gjeldende.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top